A FlexiBake for every bakery

FlexiBake is a modular ERP solution, and while you can mix and match to your heart’s content, we've bundled the most popular modules for specific baking styles.

Different solutions for different bakeries

A versatile system so flexible it fits all types of bakeries - take a tour of the bundle we suggest.

Make-to-Order

FlexiBake for Make-to-Order is for bakeries and other food manufacturers who generally supply fresh product daily to local restaurants, hotels, supermarkets and other related businesses, often servicing a large number of routes via their own delivery vehicles.

Starting at $185 per month
  • Order Entry
  • Instant Production
  • Route Management
  • Packing Reports
ACCESS ANYWHERE WITH OUR ON-THE CLOUD EDITION

Make-to-Stock

FlexiBake for Make-to-Stock is for food manufacturers that produce products with fairly long shelf-lives which they supply to chains or food distributors, often via third party carriers. MTS food production is generally characterized by large production runs of a relatively small selection of products.

Starting at $185 per month
  • Inventory control
  • Production Scheduling
  • 3rd Party Shipping
  • Lot/Batch Tracking
ACCESS ANYWHERE WITH OUR ON-THE CLOUD EDITION

Combined Production

FlexiBake’s Combined Bundle is for hybrid bakeries that produce both fresh and frozen or long shelf-life product. In general, fresh food products are delivered daily, usually on company owned trucks, servicing one or more routes. Frozen or long shelf-life products are generally shipped by the case or pallet via third party shipping companies.

Starting at $195 per month
  • Fresh & Frozen Production
  • Inventory Control
  • Route Management
  • Lot/Batch Tracking
ACCESS ANYWHERE WITH OUR ON-THE CLOUD EDITION

Retail Bakeries

FlexiBake for Retail is for running a retail bakery or restaurant, or if your food manufacturing operation has a retail outlet. You probably already have a Point of Sale (POS) system, but now you need a way to track food or product costs, calculate nutritionals, produce product labels or information sheets and manage your bakery.

Own for $850 plus maintenance
  • Product Costing
  • Nutritional Analysis
  • Product Labeling
  • R&D and Marketing tools
AVAILABLE FOR PURCHASE AND LOCAL INSTALLATION